Kuuajalised või ühepäevased läätsed – kumb valida?

Kui kannad läätsesid regulaarselt, on kuuajalised läätsed lihtne ja mugav valik. 

Veel mitte kuigi kaua aega tagasi olid isegi pooleaastased ja aastased läätsed veel üsna tavalised. Tänapäeval on läätsede kandmisaeg aga oluliselt lühenenud ning kõige levinumad on kuuajalised ja ühepäevased läätsed. Kumba eelistada? Selgust annavad kolm küsimust.

Kas kannad läätsesid iga päev või ainult mõnikord?

Kui kannad läätsesid regulaarselt, on kuuajalised läätsed lihtne ja mugav valik. Suure karbi ühepäevaste läätsede asemel tuleb kapis hoida ainult konteinerit ja vedelikku ning tekib ka mõnevõrra vähem pakendijäätmeid kui ühepäevaseid läätsesid kasutades.

Kui vajad läätsesid ainult teatud tegevuste jaoks, näiteks trennis või väljas käimiseks, on ühepäevased läätsed praktilisem valik kui kuuajalised. Esiteks kulub neid tõenäoliselt vähe ning 30 läätse pakist silma kohta võib jätkuda isegi kauemaks kui kuuks. Teiseks ei ole tarvis läätsevedelikku ega konteinerit ning kogu läätsede hooldamise protsess jääb ära. 

Kui kannad kuuajalisi läätsesid vaid mõned korrad nädalas, võid kergesti ära unustada, millal need esimest korda silma panid ning seetõttu läätsede kandmisaega kogemata ületada. See ei ole aga silmadele hea. Ühepäevaste läätsede puhul ei pea selle pärast muretsema, kuna iga kord paned silma täiesti uued läätsed.

Kas puutud tööl või hobidega tegeledes kokku hügieeniriskidega?

Kui töötad kontoris või tavalises siseruumis, mille õhus ei ole potentsiaalselt läätsi kahjustavaid lenduvaid osakesi, siis on kuuajalised läätsed sobiv valik.

Kui su läätsed võivad aga puutuda pidevalt kokku tolmu, vee, aerosoolide, meigi jms hügieeniriskidega, siis võiksid eelistada ühepäevaseid läätsesid. Kuna viskad need päeva lõpus ära, ei kogune ei läätse pinnale ega läätsematerjali sisse soovimatut mustust ega baktereid, mis võivad pikas plaanis silmi kahjustada.

Tasub ka meeles pidada, et reisides võivad läätsed sagedamini tolmu, päikesekreemi ja muude hügieeniriskidega kokku puutuda. Seetõttu soovitame reisimiseks ühepäevaseid läätsesid ka neile, kes muidu on harjunud kuuajalisi kandma.

Kas läätsede hooldamine on sinu jaoks lihtne ja mugav?

Kahenädalased ja kuuajalised läätsed tuleb iga kord pärast silmast välja võtmist läätsevedelikuga puhastada ning seejärel konteinerisse värske läätsevedeliku sisse asetada. Kui see lihtne rutiin on sulle selge ja sama iseenesest mõistetav nagu hammaste pesemine, siis sobivad kuuajalised läätsed sulle hästi.

Kui sa aga ei leia neid paari minutit läätsesid iga kord (ja absoluutselt iga kord!) õigesti hooldada, eelista pigem ühepäevaseid läätsesid. Isegi kui seda ei ole näha, koguneb iga päevaga nii läätsedele kui ka konteinerisse baktereid ja mustust ning laisa hügieeni korral riskid oma silmade tervisega kui mitte kohe, siis tulevikus. 

Kui sa ise oled hoolikas, aga näed, et elukaaslane, laps või sõber ei võta kuuajaliste läätsede hooldamist piisavalt tõsiselt, siis maini talle mugavama alternatiivina ühepäevaseid läätsesid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga