love

Oskus tänulikkust väljendada aitab su suhtel muutuda tugevamaks

Kas mäletad, millal su partner viimati prügi välja viis? Ja mis kõige tähtsam, kuidas sa sellele pisikesele heateole reageerisid?

Paarid, kus vastaspool avaldab väikeste heategude eest tänu- ükskõik, kas see on prügi välja viimine, muruniitmine või poest sinu lemmikkohvi ostmine- tänatav mitte ainult ei rõõmusta, vaid ta muutub ka teie enda lähisuhtes positiivsemaks.

Need emotsioonid võivad kesta päevi, nädalaid või isegi kuid, tuginedes Põhja-Carolina ülikooli hiljutisele uuringule. Ülikooli psühholoog Sara Algoe oli üks esimesi, kes seda efekti demonstreeris. Tema uuringus pidasid suhte mõlemad pooled päevikut. Seal oli kirjas kõik, mida partner oli teinud nende heaks, mis muutis nad tänulikuks, mis emotsioone need teod tekitasid ja kui lähedasena nad ennast oma partneriga sel hetkel tundsid.

Nendel päevadel, kui partner tundis ennast tänulikuna heateo suhtes, tundsid nad ennast ka suhtes lähedasematena. Need tunded püsisid ka järgmisel päeval. Tähtis polnud lõpuks, kui tihti partner heategusid tegi, vaid kui tänulik ta suhtes oli. Viimased uuringud räägivadki, et tänulikkuse tunne võib kesta palju kauem kui päeva.

California Berkeley ülikooli psühholoogi Amie Gordoni poolt läbiviidud uuringutel leiti, et mida tänulikum oli partner praegu, seda suurem oli tõenäosus, et nad on koos ka üheksa kuu pärast.

Tänulikkus pole ainult aitäh ütlemine, see on ka tänulikkus selle eest, et sul on nii hea partner. Psühholoogi sõnul pole tänulikkus ainult tänu asjade eest, mida sinu partner teeb, vaid pigem teadmine, millised nad inimestena on. Sa pole tänulik, et ta viis prügi välja- sa oled tänulik, et sul on partner, kes on piisavalt hooliv, et prügi välja viia.

Need tulemused põhinevad ideel, et tänulikkus ise suudab tekitada positiivseid emotsioone ja tundeid, see on idee, mida toetavad sajad uuringud, mida on tehtud nii üksikisikutele kui ka paaridele.

Õnnelikud paarid jätavad mulje, nagu nende suhe oleks oleks lihtne ja tuleks loomulikult, kuid reaalsus on see, et suhte kvaliteedi hoidmine ja tõstmine nõuab palju tööd. Kui sa tahad oma suhet tugevamaks muuta ja oled valmis selle nimel tööd tegema, siis tänulikkus suudab sind ja sinu partnerit õnnelikumaks ja tugevamalt seotuks muuta.

oigusburoo

Suhted riigi ja kohaliku omavalitsusega korda

Tihtipeale tuleb ettevõtetel ja eraisikutel omada suhteid ka riigi ja kohaliku omavalitsusega nii lihtsa paberimajanduse tasandil kui ka keerulisemas riigi-, munitsipaal- või haldusõiguse valdkonnas. Nii võib tegu olla tegevuslubade, ehitustegevuse korral keskkonna- ja ehituslubade taotlemise,  keskkonnamõjude hindamise, detailplaneeringutega jmt. seotud küsimustega. Ning eriti viimaste korral võib asjaga esimest korda kokku puutuval inimesel või ettevõttel kogu protsess tunduda üsna ülejõu käivana. Puudu tuleb nii kogemusest, kui ka oma tarkusest nii selle osas, kuidas ja millises järjekorras milliseid suhteid klaarida kui ka sellest, kust üleüldse õpetust ja juhendamist otsida/leida.

Kogemus on siinkohal ehk olulisemgi, sest kord juba asju läbi teinuna tekib oskus ette näha ja ennetada probleeme, mis oma õiguste eest seismisel ning riigi-, munitsipaal- ja haldusõigusega seonduvate kohustuste täitmisel ette võivad tulla ning praktiliste aspektide teadmine võimaldab juba tekkinud probleeme efektiivsemalt lahendada.

Sestap hinda adekvaatselt seda, millises punktis olukord ülemäära keerukaks kisub ning kutsu appi õigusbüroo. Õigusbüroo spetsialistid oskavad sind esindada selliselt, et oleksid tagatud sinu õigused ning ka suhted riigi ja kohaliku omavalitsusega korras.

varskedsuhted

Kuidas hoida suhe värskena

Uued suhted on põnevad ja värskendavad. Kuidas aga hoida pikaajalist suhet elujõulisena?

  1. Tänapäeva eelis on tehnoloogia: saatke sõnumeid ja e-kaarte. Meil kõigil on kogu aeg kiire, miks mitte siis saata kallimale kompliment kas sms-ina või e-kaardiga- see on kiire ja mugav viis muuta kallima päev säravamaks. Sinu valik on, kas tahad olla õrritavalt seksikas, romantiline, tõsine või naljakas.
  2. Hoia oma kallimal tihti käest kinni, kallista ja suudle palju. Mitte miski pole nii hea hingele ja emotsionaalsele tervisele kui teise inimese puudutus. Miks mitte võtta ka vanemas eas üle teismeliste komme pidevalt käest kinni hoida, suudelda kohtumisel ning lahkumisel ja kallistada igal võimalikul juhul? Käest kinni hoidmine muudab suhte lähedaseks, kallistus tõstab tuju ja kiire musi näib ütlevat: „Tore sind näha!“
  3. Minge tihti kahekesi välja. Tehke kohtinguid ja suhtuge neisse erutusega. Pange oma parimad riided selga ja nähke parimad välja. Muutke kohtingu meeleolu selliseks, nagu oli suhte alguses, kui tahtsite oma  kallimale muljet avaldada. Kui teil on hetkel rahaga kitsas käes, siis ikkagi muutke ka tavaline filmivaatamine kodus erilisemaks: kustutage tuled, pange küünlad põlema- peaasi on tekitafa kohtingu meeleolu.
  4. Kirjutage oma kallimale vanamoodsaid armastuskirju. Sõnal on suur jõud. Veel suurem on teadmine, et keegi on sinu pärast istunud maha ja üritanud oma tundeid reaalselt sõnadeks muuta. Kirjade kirjutamine tõestab pidevalt sinuga suhtes olevale partnerile, et sul on tugevad tunded tema vastu.
  5. Kiida, kiida ja täna… ja kiida veel. Ära keskendu sellele, mida tema enam ei tee, mõtle hoopis sellele, mida ta teeb. Võib-olla ei too ta sulle enam nii palju lilli kui suhte alguses, kuid võib-olla paneb ta sulle hommikuti võileibu tööle kaasa? Kui sa suudad oma partnerit tänada selle eest, milles ta hea on, märkad sa, kui vastuvõtlikult ja entusiastlikult hakkab ta aina rohkem häid asju tegema.
  6. Õppige koos midagi uut. Minge tantsima, kunstikoolitusele või õppige koos rulluisutama. Tehke väike reis kuhugile, kus te kumbki varem käinud pole. Kui sa kunagi oma elule tagasi vaatad, näed sa, et tunned emotsionaalset sidet kõige rohkem inimestega, kellega kogesid oma elus midagi esimest korda. Sellised kogemused loovad teie suhtes uut lähedust.
  7. Olge intiimsed. Tihti ja kirglikult. Pikaajalistes suhetes võib seks töö, karjääri, kooli ning laste kõrval tahaplaanile jääda- kõige nimetatu tõttu võib kergesti öelda endale, et sa pole sellises tujus. Muuda seks oma elus väga oluliseks. Leidke lihtsalt aega sellele. Ja jällegi- armatsege, mitte ärge vaid seksige: kasutage küünlaid või ükskõik mida, mis just teid paarina üles kütab.
  8. Õppige omavahel vestlemise kunsti. Kui on tekkinud olukord, mil „meil pole omavahel enam millestki rääkida“, tuleb leida midagi, millega vestlust alustada. Räägi oma parnerile, mida naljakat juhtus tööl või lihtsalt midagi üldist ning huvitavat.
  9. Ole hea kuulaja. Suhetes jääb alati see aeg, mil teatud hetkel peab lihtsalt partneri jaoks olemas olema, et kuulata- mis siis, et oled teatud nalja kuulnud tuhat korda, samuti perekonnateemasid kaks korda sama palju. Seega pole partneri kuulamine sugugi nii lihtne, kuid sinu kuulamise oskus on hindamatu. Inimesed ei vaja alati probleemide lahendamist, vaid õlga, mille najale toetuda.
  10. Hoolitse nii enda füüsilise keha kui vaimse seisundi eest. Ole elu suhtes kirglik. Kui hoolid enda sees olevast lapsest, jääb su hing nooreks isegi siis, kui keha mitte. Palju lihtsam on hoida oma suhet noorena, kui ka ise tunnetad end nooruslikuna.
  11. Proovi oma parnerit paremini mõista. Te võite olla küll kaks täiesti erinevat inimest, aga te olete loodud kokku- ära riku seda ära! Isegi kui partner teeb midagi valesti, ära ole agressiivne, vaid küsi rahulikult juhtunu kohta ning pigem lohuta. Sellised osavõtlikud sõnad tugevadavad su suhet veelgi.
laatsed

Kuidas kontaktläätsed minu enesehinnangut muutsid

Ma sain oma esimesed prillid neljandas klassis. Alguses tundus mulle, et prillid on lahedad, aga selleks ajaks, kui ma keskkooli olin jõudnud, oli mu lühinägevus juba nii suureks arenenud, et prillklaasid olid paksud ja inetud. See tegi ka mind inetuks. Öelda otse KOLE oleks tegelikult isegi õigem. See mõjutas kõvasti minu enesehinnagut ja seda loomulikult  madalama poole. Ja täpselt sellise tundega alustasin ma 10. klassi.

Aga mul oli lootus, et asjad võiksid muutuda, kuna minust 2 aastat vanem õde oli peale 11. klassi lõppu endale saanud kontaktläätsed. Meie peres mängis rolli see, mis vanuses minu õde ehk pere esimene laps tohtis midagi teha. Tundus, et ka mina võiksin endale kontaktläätsed saada, aga mitte enne 11. klassi lõppu. Nii kannatasin ka mina ära keskkooli kaks esimest aastat…ja lõpuks see kauaoodatud päev saabus. Ma sain ka endale kontaktläätsed!

Kontaktläätsed muutsid elukvaliteeti

Lõpuks – peale seitset aastat – nägin ma maailma selgelt! See oli justkui ime! Ma vaatasin peeglisse ja sealt ei vaadanudki mulle enam vastu see inetu prillipapa.

Siis hakkasin ma saama oma ilusate silmade kohta komplimente. Varem polnud inimesed neid mu paksude prilliklaaside tagant ilmselt lihtsalt märganud. Või siis äkki ma lihtsalt ei julgenudki eriti kellelgi otsa vaadata. Mis iganes see põhjus ka oli, tõusis minu enesehinnang kontaktläätsedega mõne kuuga väga kõvasti. Tundsin end täiesti teistmoodi, hakkasin käituma enesekindlamalt ja julgemalt ning arenesin akadeemiliselt ning sotsiaalselt. Sain 12. klassis väitlusklubi presidendiks ning auhinna parimate õpitulemuste eest.

Muidugi ei saa kogu minu keskkooli saavutusi ainult kontaktläätsede arvele kirjutada, nii lihtne see asi ka ei ole. Aga siiski tuleb arvesse võtta, et inimese enesehinnang ja –tunnetus mõjutab seda, kuidas ta maailma näeb ja selles tegutseb.

Mõtle läbi oma piirangud 

Ma olen kindel, et ka teil on mingid piirangud, mis tulenevad lapsepõlvest. Keegi täiskasvanu, kes teie jaoks oli arvamusliider, ütles midagi (see võis olla ka juhuslik märkus), aga see jäi mõttesse? Või tundsite te end samuti koledana mõne füüsilise piirangu tõttu? Tasub mõelda oma hoiakute ja uskumuste alustele ning sellele, kas need on tõesed või kas need üldse kunagi tõesed on olnud.

ehitustood

Millised peaksid olema suhted korteriomanike ning toru- ja ehitustööde firmade vahel ehitustööde ajal?

Kui kortermajas kavatsetakse välja vahetada torustik, siis on majaelanikel tekkinud alljärgnevad küsimused:

* Kas on olemas ametlikke regulatsioone, mis sätestaksid, kuidas peaksid toru- ja ehitustööd tehtud olema ning milline peab olema ruumide olukord peale ehitustööde lõpetamist?

* Kuidas toimida olukorras, kui ruume pole võimalik tühjaks teha või ruumides ei tohi ehitustolmu tekitada – näiteks kui seal viibib voodihaige vanainimene, keda mujale transportida pole võimalik?

Vastusteks neile küsimustele peab paraku nentima, et kõiki üksik- ja erijuhtumeid ning asjaolusid loomulikult seadusega sätestada pole võimalik. Üldised põhimõtted sätestab Ehitusseadus, aga loomulikult saab kõiki piiranguid ja kohustusi täpsemalt sätestada ka ehitustööde lepingus. Korterit läbivate kommunikatsioonide remondi- ja ehitustööde puhul peaks eelduslikult remondieelne olukord vastavalt projektile taastatama. Problemaatilisem on olukord siis, kui kommunikatsioonid on korteriomaniku poolt seintesse peidetud vmt.